HAKKIMIZDA

Bilsar, video sanatının sergilenmesi için bir alan sağlamak amacıyla merkez binasının bir bölümünü kâr amacı gütmeyen, video sanatına odaklanan bir sanat mekânına dönüştürdü. 2018 yılından bu yana Bilsart, sanatçıların çağdaş video sanatı üretimlerini her 15 günde bir değişen bir programla sunmaktadır. Bu program, her sergide tek bir iş gösterme ilkesine dayanmaktadır. Bilsart’ın bu alana odaklanan bir kitaplığı da bulunmaktadır.

Bilsart, bu dinamik sergi programı kapsamında koleksiyoner seçkilerini, küratöryel projeleri, sanat kuruluşları/galerileriyle birlikte düzenlenen sergileri ve diğer çağdaş sanat disiplinleriyle paralel gösterimleri ağırlamaktadır. İstanbul’un çağdaş sanat rotasında konumlanan Bilsart, her sergiyi sergi üzerine gerçekleştirilen sanatçı konuşması etkinliğiyle açmakta ve tüm sanat konuşmalarını Bilsart Youtube kanalında arşivlemektedir.

Bilsart, Türkiye genelinde pek çok sanat kurumu ve organizasyonun katılımıyla 2021 yılında ilki gerçekleşen ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’ SENKRON’ un hayata geçmesine öncü olmuş, SENKRON ekibi ile beraber organizasyonunu gerçekleştirmiştir.

Bilsart, ilkini 2020 – 2021 dönemleri içerisinde gerçekleştirdiği Açık Çağrı programı ile her sene seçilen 1 sanatçının video çalışmasını tamamlaması adına üretim desteği vermektedir. Katılım koşulları doğrultusunda video sanatı üzerine çalışan herkesi başvuru yapmaya davet eden Bilsart; bu çağrı ile Seçici Kurul’un değerlendirmeleri sonucu belirlenen yeni bir video projesine üretim desteği sağlıyor ve tamamlanan video projesi Bilsart ’ta sergilenerek, eserin 1 edisyonu Bilsar Koleksiyonu’na dahil ediliyor.

Bilsart her yıl 1 Ocak, dini bayramlar ve resmi tatil günleri kapalıdır.

EKİP

Selman Bilal – Bilsar Kurucu & CEO

Ceren Taşkent Acarol – Bilsar Kreatif Direktör

Zeynep Tetik – Bilsart Proje Uzmanı

Mahmut Uğur Çeker – Bilsar IT Yöneticisi